„Cultură și mentalități în Transilvania (1848-1918)” - lansare de carte

Lansare de carte la Biblioteca Județeană „Alexandru D. Xenopol” Arad

Miercuri, 18 octombrie 2017, începând cu ora 13.30, în sala „Concordia” a Bibliotecii Județene „Alexandru D. Xenopol” Arad va avea loc lansarea cărții „Cultură și mentalități în Transilvania (1848-1918)”, lucrare științifică elaborată de către dr. Lucian Petru Mureșan.

Tipărită cu sprijinul Centrului Cultural Județean Arad, lucrarea arădeanului Lucian Petru Mureșan reprezintă încununarea cercetărilor doctorale efectuate la Academia Română – Institutul de Istorie „George Barițiu” din Cluj-Napoca.

Cartea va fi prezentată publicului prezent de către prof.univ.dr. Corneliu Pădurean, prof.univ.dr. Lavinia Betea și dr. Doru Sinaci.

Vernisaj "Tabăra de caligrafie și ilustrație de carte" de la Bata 2017

Sub genericul „Amintiri din copilărie”, Sala Clio a Complexului Muzeal Arad a găzduit vernisajul Expoziției de caligrafie și ilustrație de carte – Bata 2017. Aceasta reunește lucrările celei de a IX-a edițiii a Taberei internaționale de caligrafie și ilustrație de carte organizată de Biblioteca Județeană Arad „Alexandru D. Xenopol”, care s-a desfășurat la Bata, în perioada 20-28 august 2017.

Noapte albă la bibliotecă

Biblioteca Județeană „Alexandru D. Xenopol” invită arădenii la o „noapte albă”, oferindu-le vineri seara, între orele 18.00 - 24.00, activități atractive, pentru cititori „între 3 și 100 de ani”.

„Oferta, prilejuită de evenimentul, devenit tradițional, „Noaptea albă a instituțiilor de cultură arădene”, este una variată, de la lecturi și vizionare de film la ateliere de creație sau demonstrații de utilizare a unor programe de calculator. Așteptăm cât mai mulți arădeni să ne fie alături la activitățile pe care le-am pregătit” a precizat Cristina Duma, manager interimar al bibiliotecii arădene.

CALENDARUL ACTIVITĂȚILOR BIBLIOTECII JUDEȚENE ”Alexandru D. Xenopol” ÎN CADRUL EVENIMENTULUI „NOAPTEA ALBĂ A INSTITUȚIILOR DE CULTURĂ ARĂDENE”

1. SECȚIA ÎMPRUMUT CARTE COPII

„POVEȘTI ÎN PIJAMALE” – LECTURI DE SEARĂ PENTRU... SOMN UȘOR

Proces verbal selecție oferte

Vărugăm accesați documentul din atașament.

Pagini