Biblioteca Județeană „Alexandru D. Xenopol” Arad a inaugurat „Sala Centenar”

Biblioteca Județeană „Alexandru D. Xenopol” Arad a inaugurat marți, 28 noiembrie, la ora 11.00, „Sala Centenar”, un eveniment care marchează debutul manifestărilor găzduite de instituția de cultură arădeană dedicate Marii Uniri de la 1 Decembrie 1918.

Sala cuprinde piese de mobilier care au aparținut ziariștilor, oamenilor de cultură și fruntașilor politici români din perioada 1897-1918. Printre aceștia îi putem aminti pe prim-redactorii ziarelor „Tribuna poporului” și „Românul”, Ioan Russu Șirianu (1897-1908), Sever Bocu (1908-1912) și Vasile Goldiș (1911-1918).

Trebuie menționat că „Sala Centenar”, fiind sală de trecere către Secția Împrumut Carte pentru Copii, va avea și un rol educativ pentru cei tineri în ceea ce privește cunoașterea trecutului, a marilor evenimente și personalități din istoria locală și națională.

Biblioteca Județeană „Alexandru D. Xenopol” Arad - câștigătoare a unui proiect AFCN

Depunând trei proiecte la ultima sesiune de licitații organizată de Ministerul Culturii (AFCN – Administrația Fondului Cultural Național), Biblioteca Județeană „Alexandru D. Xenopol” Arad s-a calificat cu proiectul „Biblioteca de literatură arădeană de azi” și a obținut o finanțare de aproape 30.000 de lei. Anunțul oficial se regăsește la adresa http://www.afcn.ro/media/PCS%20I%202018.pdf

„Cultură și mentalități în Transilvania (1848-1918)” - lansare de carte

Lansare de carte la Biblioteca Județeană „Alexandru D. Xenopol” Arad

Miercuri, 18 octombrie 2017, începând cu ora 13.30, în sala „Concordia” a Bibliotecii Județene „Alexandru D. Xenopol” Arad va avea loc lansarea cărții „Cultură și mentalități în Transilvania (1848-1918)”, lucrare științifică elaborată de către dr. Lucian Petru Mureșan.

Tipărită cu sprijinul Centrului Cultural Județean Arad, lucrarea arădeanului Lucian Petru Mureșan reprezintă încununarea cercetărilor doctorale efectuate la Academia Română – Institutul de Istorie „George Barițiu” din Cluj-Napoca.

Cartea va fi prezentată publicului prezent de către prof.univ.dr. Corneliu Pădurean, prof.univ.dr. Lavinia Betea și dr. Doru Sinaci.

Pagini