simpozion 2

Biblioteca Județeană „Alexandru D. Xenopol”, prezentă la Sesiunea naţională de comunicări ştiinţifice „Aradul – capitală politică a Marii Uniri”

Biblioteca Județeană „Alexandru D. Xenopol” a fost prezentă la cea de-a XII – a ediţie a Sesiunii naţionale de comunicări ştiinţifice „Aradul – capitală politică a Marii Uniri”, atât prin reprezentanții săi, cât și prin intermediul unei expoziții tematice reunind volume și publicații din colecțiile ei.

Printre acestea s-au regăsit numere din ziarul „Românul”, apărute în zilele premergătoare marelui eveniment de la Alba Iulia, cât și volume dedicate, de-alungul timpului, Marii Uniri.

Manifestarea ce a fost găzduită de Sala ”Ferdinand” a Primăriei Arad a adunat zeci de cercetători, istorici şi oameni de cultură de la Academia Română, universităţile din Cluj, Timişoara, Iaşi, Oradea, Arad şi Sibiu.