Momente din istoria lecturii publice - Simpozion bienal cu participare internațională, Ediția a VI-a, Arad, 2016

În perioda 26-29 septembrie  a.c., Aradul va găzdui cea de-a VI-a ediție a întâlnirii bienale național - profesionale a bibliotecarilor: "Momente din istoria lecturii publice".

Această ediție a simpozionului va reuni aproimativ 60 de bibliotecari din 11  județe din România (Argeș, Brăila, Hunedoara, Bihor, Cluj, Mureș, Satu–Mare, Teleorman, Sibiu, Olt, Arad ) și 2 din Ungaria,  (Békéscsaba și Pécs) într-un schimb de bune practici.

Simpozionul va avea 3 secțiuni: BIBLIOTECA ÎN SERVICIUL COMUNITĂȚII, BIBLIOTECA ÎN ERA DIGITALĂ și PREZERVAREA ȘI VALORIFICAREA PATRIMONIULUI DIN BIBLIOTECILE PUBLICE.

Intervențiilor  și discuțiilor pe tematica anunțată  li se vor adăuga următoarele evenimente culturale: lansări de carte, (Constantin  Bostan și Onuc Nemeș Vintilă),  vernisarea Expoziţiei Taberei internaţionale de caligrafie şi de  ilustraţie de carte, Bata,  ediţia a VIII -a, 2016- "Poveștile copilăriei",  (marți, 27 septembrie, ora 17:30, Secţia de Artă a Complexului Muzeal  Arad),  vizionarea  spectacolului lectură: ”Îngerii nu miros a usturoi” – după  Saul Bellow  la  Sala ”Studio” a Teatrului Clasic ”Ioan Slavici” (miercuri, 28 septembrie, ora 21.00), precum și vizitarea Bibliotecii Orășenești din Ineu și a Ludotecii Bibliotecii Comunale din Felnac.Deschiderea oficială a simpozionului va avea loc  marți, 27 septembrie 2016, în Sala „Ferdinand” a Palatului Administrativ, la ora 9.30 (vezi PROGRAM)

Ecouri din presa online:

(LB)