Noapte albă la bibliotecă

Biblioteca Județeană „Alexandru D. Xenopol” invită arădenii la o „noapte albă”, oferindu-le vineri seara, între orele 18.00 - 24.00, activități atractive, pentru cititori „între 3 și 100 de ani”.

„Oferta, prilejuită de evenimentul, devenit tradițional, „Noaptea albă a instituțiilor de cultură arădene”, este una variată, de la lecturi și vizionare de film la ateliere de creație sau demonstrații de utilizare a unor programe de calculator. Așteptăm cât mai mulți arădeni să ne fie alături la activitățile pe care le-am pregătit” a precizat Cristina Duma, manager interimar al bibiliotecii arădene.

CALENDARUL ACTIVITĂȚILOR BIBLIOTECII JUDEȚENE ”Alexandru D. Xenopol” ÎN CADRUL EVENIMENTULUI „NOAPTEA ALBĂ A INSTITUȚIILOR DE CULTURĂ ARĂDENE”

1. SECȚIA ÎMPRUMUT CARTE COPII

„POVEȘTI ÎN PIJAMALE” – LECTURI DE SEARĂ PENTRU... SOMN UȘOR

2. BIBLIOTECA DE APLICAȚII

DEMONSTRAȚII UTILIZARE PROGRAME GRATUITE:

•  editare imagine
  •  editare video
  •  producție audio

folosind următoarele programe: GIMP, OPENSHOT, INKSCAPE

3. SALA DE LECTURĂ CARTE ȘI PERIODICE

„ATELIERE CREAȚIE...DE LA 3 ANI LA 100 DE ANI”

•  exerciții de dezvoltare a abilităților
  •  origami
  •  colaj 3D
  •  relaxare prin culori (Mandale)

În cadrul acestor ateliere se vor folosi și materiale reciclabile

4. SALA CONCORDIA, ora 21.00

VIZIONARE FILM

5. SECȚIA COLECȚII SPECIALE:

•  EXPOZIȚIE STRADALĂ – „ARADUL ÎN IMAGINI”
  •  EXPOZIȚIE HOL – „ARADUL DE ALTĂDATĂ” – expoziție carte poștală veche în colecțiile de patrimoniu ale Bibliotecii Județene „Alexandru D. Xenopol” Arad
  •  EXPOZIȚIE HOL – „ARADUL ȘI JUDEȚUL ARAD ÎN MONOGRAFII”

6. FILIALELE AUREL VLAICU ȘI MICĂLACA:

„CLUB DE CARTE” – „CINCI MINUTE DESPRE CARTEA PREFERATĂ” – prezentatorii cărților vor fi din rândul utilizatorilor fideli ai celor două filale.

Toate activitățile se vor desfășura în data de 25.08.2017, orele 18.00 – 24.00.

Vineri, 25 August, 2017 - 18:00 to 23:45