Magia cuvântului – Festivalul Internaţional de ”Arta Povestirii”, Arad – ediţia a V- a 2016

afis fb2016

Festivalul Internaţional de ”Arta  povestirii, „Magia Cuvântului”, organizat  la Arad,   a ajuns la cea  de-a V-a ediție.

Festivalul este organizat de Asociaţia Culturală „Magia Cuvântului”, finanțat de Centrul Municipal de Cultură și realizat în  coproducție cu  Biblioteca Judeţeană „Alexandru  D.  Xenopol”. La reușita lui, Asociaţia Culturală „Magia Cuvântului” a colaborat  cu următoarele instituții arădene:  Teatrul Clasic ” Ioan Slavici” , Inspectoratul Şcolar Judeţean, Direcţia Generală de Asistenţă Socială  și Protecția Copilului și Complexul Muzeal.

”Vă invităm  în lumea minunată a poveștilor, în perioada 03-08 octombrie,  la: “Teatrul de Marionete”,  Teatrul Clasic  Ioan Slavici”,Librăria “Cărturești”, Sala “Ferdinand” a Palatului Administrativ, Sala “Concordia” a  Bibliotecii Judeţene “Alexandru  D.  Xenopol”, la Complexul Muzeal şi în alte locaţii, pe care le găsiţi în programul festivalului”- îndeamnă Mihaela Blaga, directorul festivalului și președintele Asociaţiei Culturale „Magia Cuvântului”.

“Ne vom bucura împreună de spectacolele deosebite oferite de povestitori profesioniști din : Maroc/Franța-Halima Hamdane, Coreea de Sud- Alicia Dongjoo Bang, Anglia- Martin Manasse  și din România.

Intrarea este liberă și avem multe surprize pentru toţi participanţii, în fiecare zi de festival! ” – susține Giorgiana- Elena Popan –directorul artistic al festivalului și vicepreședintele Asociaţiei Culturale „MagiaCuvântului”.

”Arta povestirii”  în  Biblioteca Judeţeană „Alexandru D. Xenopol” va avea următorul program:

vineri, 7 octombrie

10.00-12.00  –  atelier de creație pentru bibliotecari – Sala „Concordia“

15.00-17.00 –  atelier de creaţie pentru ciclul liceal, învăţători, educatori – Sala „Concordia”

19.00 – 20.00 – „Poveşti de înţelepciune” – spectacol de povești  pentru familii – Sala „Concordia”

Sorin Roșca – directorul adjunct al festivalului, mulțumește sponsorilor  festivalului: S.C. ”Gransol Agro” SRL, ”Interactions Lab”- Crontzi,  SC ”Mr. Fab”,   Fundaţia ”Rubio” – Pro-Copilăria Pro-viaţa”.

(LB)