Program Simpozion “Momente din istoria lecturii publice” 2016

Momente din istoria lecturii publice – Simpozion bienal cu participare internațională, Ediția a VI-a, Arad, 2016

[vc_row]
În perioda 26-29 septembrie  a.c., Aradul va găzdui cea de-a VI-a ediție a întâlnirii bienale național – profesionale a bibliotecarilor: “Momente din istoria lecturii publice”.
[vc_row]
Această ediție a simpozionului va reuni aproimativ 60 de bibliotecari din 11  județe din România (Argeș, Brăila, Hunedoara, Bihor, Cluj, Mureș, Satu–Mare, Teleorman, Sibiu, Olt, Arad ) și 2 din Ungaria,  (Békéscsaba și Pécs) într-un schimb de bune practici.
[vc_row]
Simpozionul va avea 3 secțiuni: BIBLIOTECA ÎN SERVICIUL COMUNITĂȚII, BIBLIOTECA ÎN ERA DIGITALĂ și PREZERVAREA ȘI VALORIFICAREA PATRIMONIULUI DIN BIBLIOTECILE PUBLICE.
[vc_row]
Intervențiilor  și discuțiilor pe tematica anunțată  li se vor adăuga următoarele evenimente culturale: lansări de carte, (Constantin  Bostan și Onuc Nemeș Vintilă),  vernisarea Expoziţiei Taberei internaţionale de caligrafie şi de  ilustraţie de carte, Bata,  ediţia a VIII -a, 2016- “Poveștile copilăriei”,  (marți, 27 septembrie, ora 17:30, Secţia de Artă a Complexului Muzeal  Arad),  vizionarea  spectacolului lectură: ”Îngerii nu miros a usturoi” – după  Saul Bellow  la  Sala ”Studio” a Teatrului Clasic ”Ioan Slavici” (miercuri, 28 septembrie, ora 21.00), precum și vizitarea Bibliotecii Orășenești din Ineu și a Ludotecii Bibliotecii Comunale din Felnac.Deschiderea oficială a simpozionului va avea loc  marți, 27 septembrie 2016, în Sala „Ferdinand” a Palatului Administrativ, la ora 9.30 (vezi PROGRAM)

Ecouri din presa online:

Afiș

[vc_row]
[ngg src=”galleries” ids=”20″ display=”basic_thumbnail” override_thumbnail_settings=”1″ thumbnail_width=”400″ thumbnail_height=”300″ number_of_columns=”1″]

Pliantul cu program

[vc_row]
[ngg src=”galleries” ids=”21″ display=”basic_thumbnail” override_thumbnail_settings=”1″ thumbnail_width=”400″ thumbnail_height=”300″ number_of_columns=”2″]

Imagini de la prima zi a Simpozionului

[ngg src=”galleries” ids=”22″ display=”basic_thumbnail”]