Redeschidem Filiala Aradul-Nou – un spațiu al lecturii și dialogului

Biblioteca Județeană „Alexandru D. Xenopol” Arad are bucuria de a anunța redeschiderea Filialei Aradul-Nou, începând cu data de 5 mai 2025. Aceasta va funcționa în spațiul amenajat pe Calea Timișorii, nr. 58, oferind utilizatorilor acces la servicii de lectură, informare și educație.

Redeschiderea Filialei Aradul-Nou reprezintă un angajament ferm al Bibliotecii Județene față de comunitatea arădeană, prin extinderea rețelei sale de servicii culturale și educaționale la nivel local.

Filiala bibliotecii se dorește a fi un spațiu deschis tuturor categoriilor de public – de la copii, elevi și studenți, până la adulți și seniori –, un loc în care lectura, creativitatea și dialogul se întâlnesc în mod firesc. Publicul cititor are la dispoziție colecții variate de cărți pentru toate vârstele, sprijin pentru dezvoltare personală și învățare continuă, facilități pentru consultarea catalogului online TINREAD și multe altele.

Prin redeschiderea acestei filiale, ne dorim să readucem magia cărții și bucuria lecturii mai aproape de locuitorii cartierului Aradul-Nou, unde veți găsi o bibliotecă cu suflet – o bibliotecă care promovează cultura, educația și dialogul.

Vă invităm cu drag să vizitați Filiala Aradul-Nou, de luni până vineri, în intervalul orar 9:00-17:00 și să redescoperiți bucuria lecturii!