Sărbătoritul zilei (1/3): Jane Austen

Jane Austen (16 decembrie 1775, satul Steventon, comitatul Hampshire, Anglia – 18 iulie 1817, Winchester, comitatul Hampshire, Anglia)

Romancieră engleză.

„[…] Fiică de preot, a trăit în cercul închis al micii nobilimi de ţară şi al clericilor provinciali, lume care a constituit o sursă de inspiraţie pentru romanele sale. A fost foarte apropiată de sora sa, Cassandra. Primele sale lucrări cunoscute sunt în speci­al parodii ale prozei sentimentale a timpului. În cele şase romane complete – «Raţiune şi simţire» (Sense and Sensibility, 1811), «Mândrie şi prejudecată» (Pride and Prejudice, 1813), «Parcul Mansfield» (Mansfield Park, 1814), «Emma» (1815), «Persuasiune» (Persuassion, 1817) şi «Mănăstirea Northanger» (Northanger Abbey, publicat în 1817, dar scris înain­tea celorlalte) – a creat comedia de moravuri, reflectând viaţa clasei de mijloc engleze din vremea sa. Scrierile se remarcă prin spirit, re­alism, simpatie subtilă pentru personaje şi stil spumos. Prin maniera de a înfăţişa oameni de rând prinşi în tra­iul cotidian, Austen se numără printre creatorii romanului modem. Şi-a publicat romanele anonim, două dintre ele apă­rând după moartea sa, survenită la vârsta de 41 de ani şi cauzată, probabil, de maladia Addison.” (Enciclopedia Universală Britannica. Volumul 2)

Dintre numeroasele ecranizări ale romanelor lui Jane Austen, vă recomandăm minunatul „Pride & Prejudice” (2005), în regia lui Joe Wright, în film jucând o serie de actori celebri precum: Keira Knightley, Matthew Macfadyen, Donald Sutherland, Brenda Blethyn, Rosamund Pike, Jena Malone, Carey Mulligan, Judi Dench, etc.

Vă invităm la Filiala Micălaca pentru împrumutul operelor, disponibile în românește, dar și în engleză, ale lui Jane Austen, una dintre cele mai renumite și dintre cele mai citite și îndrăgite scriitoare engleze! Vă așteptăm cu drag! 😊

Sursă imagine autor: wikipedia.org