Sărbătoritul zilei (2/2): Michel Tournier

Michel Tournier (19 decembrie 1924, Paris, Franța – 18 ianuarie 2016, Choisel, Franța)

Romancier, autor de proză scurtă, eseist, memorialist, translator, editor și jurnalist francez.

„Nume de referință al literaturii franceze contemporane, Michel Tournier s-a născut la Paris, în 1924. A urmat cursuri de filosofie la Sorbona și la Universitatea din Tübingen. S-a remarcat prin noua versiune pe care a dat-o mitului lui Robinson Crusoe în romanul său «Vineri sau limburile Pacificului», volum pentru care a primit Marele Premiu al Academiei franceze în 1967. Autor de eseuri, povestiri și romane, Tournier este influențat de cultura germană. Tematica scrierilor sale este variată, cu toate că predomină fantasticul și miticul, recreând vechi povești destinate publicului tânăr și adult. Personalitatea intelectuală și artistică a lui Michel Tournier a fost recunoscută și laureată în 1972, odată cu intrarea lui la selectiva academie Goncourt din capitala franceză.” (Editura Rao)

Vă invităm la Filiala Micălaca pentru împrumutul cărților de Michel Tournier, ale cărui inspirații au inclus cultura tradițională germană, catolicismul și ideile filosofice ale lui Gaston Bachelard! Vă așteptăm cu drag! 😊

Sursă imagine autor: wikipedia.org