„Prinţul şi Prinţesa poveştilor”- cu MIhaela Blaga

11427187_970094933011043_848629673258127762_n

Miercuri, 10 iunie, în cadrul „Parcului Dendrologic – Macea”, a avut loc o nouă ediție a Concursului de creație de povești „Prințul și Prințesa poveștilor”.Inițiatoarea proiectului, Mihaela Blaga în colaborare cu dna bibliotecara Florentina Mercea de la Biblioteca Comunală Macea și cu doamnele învățătoare Ecaterina Dobrota și Simona Morodan au ținut să ofere copiilor din clasele aIII-a de la Liceul Baptist „Alexa Popovici” și Școala Generală „Pavel Covaci” o zi de neuitat în mijlocul naturii.După un atelier de creație care a durat o oră și jumătate, copiii au creat povești minunate despre dragostea pentru natură și animale, despre bunătate și altruism , despre generozitate și iubire.
Cele mai frumoase povești vor fi premiate și prezentate în cadrul „Festivalului Internațional de Arta povestirii” se desfăşoară la Arad, în fiecare toamnă.