Emil Cioran – O farâmă de Românie

Filosoful, eseistul și scriitorul român Emil Cioran autor a nenumărate cărți ale căror scriitură s-a metamorfozat aproape integral în meditații, reflecții, cugetări asupra problematicii morții, a alienării, a suferinței, a sinuciderii s-a născut cu 100 de ani în urmă, mai exact, la 8 aprilie 1911, în Rășinari.

Biblioteca Județeană „A. D. Xenopol” a realizat, cu această ocazie, pe holul instituției, o expoziție mai mult sau mai puțin convențională.

Cărtile filosofului au fost însoțite de frânturi și pasaje sugestive, selectate din creația sa, de citate și maxime devenite celebre și de imagini ale lui Cioran surprins în diverse ipostaze.

Mica expoziție încearcă o structurare tematică: desprinderea și sentimentul față de limba și țara natală, dimensiunea erotică, revelațiile durerii, credința, disperarea, moartea.

Gânditorului român, ce se autodefinea, (dar cât de des și specific, paradigmatic(?) s-a tot autodefinit! ), prin următoarea afirmație:

„Nu sunt atât de nefericit pentru a fi poet, dar nici atât de indiferent pentru a fi filosof. Sunt însă destul de lucid ca să fiu condamnat„

i s-a dedicat expoziția Emil Cioran- o fărâmă de Românie.

Vă invităm să o vizitați până la sfârșitul lunii aprilie, 2011.

{gallery}18_04_2011{/gallery}

i s-a dedicat expoziția Emil Cioran- o fărâmă de Românie.

Vă invităm să o vizitați până la sfârșitul lunii aprilie, 2011.

{gallery}18_04_2011{/gallery}