Lansare de carte la Muzeul Preparandiei arădene: „Chipuri de absolvenți ai Institutului și Academiei Teologice din Arad (Alumni 1822-1948)”

Luni, 19 decembrie 2022, ora 11:00, la Muzeul Preparandiei din Arad va avea loc lansarea volumului Chipuri de absolvenți ai Institutului și Academiei Teologice din Arad, apărut la Editura Universității „Aurel Vlaicu”, Arad.

Prezentarea volumului va fi făcută de către Pr. Prof. Univ. Dr. Cristinel Ioja, Decanul Facultății de Teologie Ortodoxă „Ilarion V. Felea”.

Volumul, apărut cu sprijinul financiar al Bibliotecii Județene „Alexandru D. Xenopol” Arad, „prezintă cei mai importanți absolvenți ai învățământului teologic ortodox din Arad în perioada 1822-1949 și este rodul muncii intelectuale a studenților, masteranzilor și doctoranzilor Facultății de Teologie Ortodoxă din Arad”, după cum declară coordonatorul lucrării, Protos. Lect. Univ. Dr. Nicolae M. Tang.