Vizită de la Ambasada SUA  la Bibliotecă

Acum aproape opt ani, la Biblioteca Județeană „Alexandru D.Xenopol”, ambasadorul SUA la acel moment,  Hans Klemm a inaugurat „Raftul  american” (American Shelf). Acesta oferea atunci o valoroasă colecție de carte, în ediție bibliofilă, care includea 133 de titluri. Volumele asigură accesul la literatura clasică americană, materiale de referință despre SUA , dar și lucrări pentru învățarea limbii engleze.De atunci,  în biblioteca noastră există o secțiune  specială a literaturii americane, aflată la Secția Împrumut Carte pentru Adulți. Astăzi, Violeta Talandis – responsabilul Regional asupra Spațiilor Americane din România, Ucraina și Republica Moldova, însoțită de Anca Brezean – Program Assistant al Ambasadei SUA în România și Ionel Bulbuc,  vicepreședintele Consiliului Județean Arad, au făcut o vizită la Bibliotecă. Au fost prezentate secțiile bibliotecii și s-a  insistat și pe cea mai nouă investiție a Consiliului Județean la Bibliotecă și anume Makerspace, un spațiu al noilor tehnologii, destinat cu precădere publicului tânăr.Au urmat discuții între oficialii Ambasadei SUA și conducerea C.J. Arad și a Biblieetcii „S-a  făcut un bilanț al colaborării de până acum, dar s-au punctat și câteva posibilități noi de acțiune pentru viitor”, a precizat Gabriela Gureanu, director interimar al Bibliotecii Județene  „Alexandru D.Xenopol”.